Kabak Çekirdeği Faydaları

Kabak çekirdeği, bal kabağının içinde bulunan yenebilir bir çekirdek türüdür. Zengin besin değerine sahip bu kuruyemiş türü, her yaşta önerilir. Düzenli olarak önerilen miktarda tüketildiği sürece birçok sağlık faydası barındırır.

Genellikle bu çekirdeğin yenebilir bölümü kabukla kaplıdır. Çekirdeğin kabul bölümü tüketilmez. Türk kültüründe ve bazı diğer kültürlerde günlük hayatın bir parçası olarak tüketilir. Bunun yanı sıra kabuksuz kabak çekirdeği, salata ve yemekler de yerini alır.

Kabak Çekirdeğinin Geçmişi

Bu çekirdek neredeyse insanlık tarihi kadar eski. Kökenleri Latin Amerika’ya dayanan bu kuruyemiş, günümüzde dünyanın dört bir yanında yetiştiriliyor. Mısırdan bile önce tarımı yapılan kabağın geçmişi yaklaşık 8.000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Tarımda önemli bir yer tutan kabak, kabak çekirdeği tohumu ile üretiliyor.

Kabak Çekirdeği Nasıl Tüketir?

Kabak çekirdeği tüketimi tamamen kişisel zevklere bağlı. Birçok kişi kurutulmuş kabuklu çekirdeğin içini herhangi bir işleme tabi tutmadan yiyor. Aynı zamanda Meksika ve İspanyol mutfağında bu çekirdek yaygın olarak kullanılıyor.

Kabak çekirdeği sağlık faydaları nedeniyle günümüzde farklı besinlere ekleniyor. Salatalarda ve ekmek türlerine kullanılan bu besin, içerdiği vitamin ve minerallerin sağladığı faydalara ek olarak yemeklere lezzet de katıyor. Evde poğaça yapmayı seveler de tahıllı poğaça pişirirken bu çekirdeği ekleyerek farklı bir lezzet elde edebilir. Ya da geleneksel yöntemlerden vazgeçmeyenler ellerine bir kap alarak bu çekirdeği sohbet ederken ya da bir şeyler izlerken tüketebilir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Düzenli olarak tüketildiğinde kabak çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez. Kabak çekirdeği vitaminleri arasında en yüksek orana sahip olanlar sırasıyla  B3, B9 ve B2 olarak sayılabilir. Vitaminlere ek olarak bu lezzetli çekirdek manganez, fosfor, magnezyum ve çinko açısında da oldukça zengindir.

Vitamin ve minerallere ek olarak içerdiği yüksek yağ oranı nedeniyle uzun süre tokluk hissedilmesine yardımcı olur. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin besleme programında mutlaka yer alması gereken kuruyemiş çeşitleri arasında sayılır.

Ayrıca içerdiği lifler sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Lifler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi için gerekli yapı taşları olarak kabul edilir. Kabak çekirdeği içi de lif açısından zengin içeriğe sahiptir. Lifler, bağırsak sisteminin düzenlenmesine ek olarak tokluk hissini de arttırmaya yardımcı olur. Kabak çekirdeği zayıflatır mı sorunu soranlar, bu harika kuruyemişe bir şans vererek beslenme planlarını tamamlayabilir.

Kabak çekirdeği özellikle erkekler için oldukça faydalıdır. Prostat bezi büyümesi sorunu ya da riski olanlar veya idrar sorunu yaşayanlar bu çekirdeği düzenli olarak tüketerek bu sorunlara karşı önlem alabilir. Erkekler için diğer bir fayda ise çekirdeğin içerdiği yüksek çinkodan kaynaklanır. Erkeklerde düşük çinko seviyelerinin sperm kalitesini ve sayısını düşürdüğü bilinmektedir. Ancak içerdiği çinko nedeniyle kabak çekirdeği cinsellik açısından erkeklere fayda sağlayabilir.

Bu lezzetli kuruyemişin önerilen miktarlarda ve düzenli olarak tüketilmesi vücudun doğal dengesi için gereklidir. Bu nedenle alerjisi olmayan bireyler için aşırıya kaçmadan düzenli kabak çekirdeği tüketimi önerilir.

Kabak Çekirdeği Kilo Yapar Mı? Kabak Çekirdeği Diyet Programına Eklenir Mi?

Kuruyemişler söz konusu olduğunda birçok kişi benzer endişelerle yüzleşir. Kabak çekirdeği kilo yapar mı? Fıstık ya da fındık tüketmek kilo verme sürecini engeller mi? Ya da kuruyemişlerdeki yağ daha fazla kilo yapar mı?

Kuruyemişler hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Kabak çekirdeği, fındık, Antep fıstığı ya da kaju en çok tükettiğimiz besinler arasında yer alır. Kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan çekirdek hem zaman geçirmek hem de aile ve arkadaşlarla keyifli vakit geçirmek için sıklıkla tercih edilir. Ancak kilo vermek isteyenler, kilo verme sürecinde bu lezzetli kuruyemiş türü ile vedalaşmaları gerektiğini düşünür.

Birçok kişi kilo verme sürecini yemeyi tamamen kesmekle ilişkilendirilir. Bu nedenle kuruyemiş ve kabak çekirdeği tüketimi de tamamen bırakılır. Aslında bunun böyle olmadığını hep birlikte göreceğiz.

Kabak Çekirdeği Kilo Yapar Mı?

Doktora ve diyetisyene giden birçok kişi ilk olarak kabak çekirdeği kilo yapar mı sorusunu sorar. Doğru bir beslenme programı takip edilirse kabak çekirdeği kilo yapmaz. Diyetisyenler, günlük kalori, vitamin, mineral ve yapı taşı ihtiyaçlarınıza göre size özel bir besleme programı oluşturur.

Bu beslenme programı içerisinde ara öğün olarak kuruyemiş de eklenir. Kabak çekirdeği sağlık faydaları nedeniyle en çok tercih edilen kuruyemiş çeşitleri arasında yer alır. Diyetisyenler birçok durumda günde bir avuç kadar kuruyemiş tüketilmesine izin verir. Kabak çekirdeği de dahil olmak üzere farklı kuruyemişleri içeren bu miktar hem ihtiyaç duyulan günlük besin değerlerini sağlar hem de kilo verme sürecine yardımcı olur. Diğer tüm besinlerde olduğu gibi aşırı tüketimden kaçınmak gerekir.

Kilo Vermek için Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği kilo yapar mı sorusuna cevap verdiğimize göre kilo verme sürecinde kabak çekirdeğini nasıl kullanabileceğimize bakalım. İlk olarak kabak çekirdeği ya da diğer herhangi bir besinin bir anda kilo vermenizi sağlamayacağını hatırlatalım. Kilo vermek azim ve kararlılık isteyen uzun bir süreçtir. Bir anda verilen kiloları aynı hızda geri alma riskiniz oldukça yüksek olur. Bu nedenle mucize yiyecek gibi arayışlara girmeden kilo vermenizin verilen kiloların korumasına yardımcı olur.

Kilo verme kararı aldıktan sonra yapmanız gereken ilk iş bir doktora gitmek olacak. Böylelikle fazla kilolarınızın altında yatan sağlık sorunu olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer sağlık sorununuz yoksa doktor size diyetisyen tarafından hazırlanacak bir beslenme programı verecek. Bu program kabak çekirdeği başta olmak üzere birçok kuruyemiş çeşidini içerecektir.

Kabak çekirdeği yağ oranı nedeniyle tokluk hissinin uzun süre korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle kilo vermek isteyenler, ara öğün ya da tamamlayıcı besin olarak bu çekirdeği tüketir. Kabak çekirdeğinin zararları olmamakla birlikte aşırı tüketmek alerji ya da kabızlık gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kilo verme sürecinde doktor ve diyetisyen tarafından önerilen miktarda tüketim yapmak gerekir.

Kabak Çekirdeği Kalori Miktarı Diyeti Etkiler Mi?

Diyet yapan birçok kişi yediklerine ve içtiklerine dikkat eder. Kuruyemiş tüketmeyi sevenler de kabak çekirdeği kalori miktarını merak edebilir. Kalori miktarı, bir besinin vücudunuza verdiği enerji değerini gösterir. Ortalama bir kadının günlük kalori ihtiyacı 2000 kalori olarak belirtilir. Ortalama bir erkek için ise bu değer 2500 kaloriye kadar çıkabilir.

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarı birçok nedenden etkilenir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi cinsiyet kalori ihtiyacını belirleyen en önemli faktörler arasında yer alır. Kadınların ve erkeklerin ortalama metabolizma hızı farklı olduğu için günlük ihtiyaç duydukları besin miktarı da değişir.

Bunun yanı sıra boy, kilo ve yaş gibi faktörler de günlük kalori alımı üzerinde etkilidir. Ayrıca aşırı kilolu ya da çok zayıf olmak da günlük kalori alımını etkiler. Aşırı kilolu olan bireylerin, tükettikleri besinlere dikkat etmesi gerekir. Diğer yandan aşırı zayıf olan bireylerin de normal kilo değerlerine çıkmak için daha fazla beslenmesi gerekir.

Günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarı, dengeli beslenme ile elde edilir. Dengeli beslenme içerisinde protein, karbonhidrat ve yağlar ihtiyaç duyulduğu kadar alınır. Ayrıca beslenme programına kabak çekirdeği, Antep fıstığı, fındık ya da kaju gibi kuruyemiş çeşitlerinin de eklenmesi gerekir.

Kabak Çekirdeği Kalori Miktarı

Kabak çekirdeği kalori açısından düşük bir besindir. Düşük kalorisine rağmen yüksek yağ oranıyla tokluk hissini destekler. Yaklaşık bir avuca denk gelen bir porsiyon kabak çekirdeği 150 kalori civarındadır. Ayrıca bir porsiyon çekirdekte 13 gram yağ bulunur.

Kabak çekirdeğinde bulunan yağlar, kalp sağlığını da korumaya yardımcı olan sağlıklı omega-6 gibi yağlardan oluşur. Bu nedenle düzenli olarak tüketilen çekirdek hem kilo kontrolüne hem de kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kabak Çekirdeği Genel Besin Değeri

Kabak çekirdeği kalori değerinin yanı sıra çekirdeğin genel besin değerleri de oldukça önemlidir. Bir porsiyon çekirdek 5 gram karbonhidrat ve 7 gram protein içerir. Diğer kuruyemişlerle karşılaştırıldığında bu kuruyemişin protein ortanı oldukça yüksektir. Bu nedenle vegan ya da vejetaryen beslenenler günlük protein ihtiyaçlarının bir bölümünü bu besinden karşılayabilir.

Bu çekirdeğin diğer önemli bileşenleri arasında vitaminler ve mineraller gelir. K vitamini ve birçok B vitaminin yanı sıra manganez, magnezyum ve çinko gibi önemli mineralleri de içerir. Vitamin ve mineraller, vücut ve metabolizma fonksiyonlarına yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Besin

Yüksek yağ oranı ve buna karşılık düşük kalori miktarı nedeniyle kabak çekirdeği diyet programlarına dahil edilir. Beslenme uzmanı ve diyetisyenin önerilerine göre tüketilen kabak çekirdeği, kilo verme sürecini desteklemeye yardımcı olur.

Tokluk hissi sağlayan ve sindirimi düzenleyen bu çekirdek, kilo sorunu yaşayan kişilerin iştahını da kontrol altına alır. Ayrıca kilosunu korumak isteyenler de günde bir porsiyon kabak çekirdeği tüketebilir.

Kabak Çekirdeği Kalori Miktarı Diyeti Etkiler Mi?

Diyet yapan birçok kişi yediklerine ve içtiklerine dikkat eder. Kuruyemiş tüketmeyi sevenler de kabak çekirdeği kalori miktarını merak edebilir. Kalori miktarı, bir besinin vücudunuza verdiği enerji değerini gösterir. Ortalama bir kadının günlük kalori ihtiyacı 2000 kalori olarak belirtilir. Ortalama bir erkek için ise bu değer 2500 kaloriye kadar çıkabilir.

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarı birçok nedenden etkilenir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi cinsiyet kalori ihtiyacını belirleyen en önemli faktörler arasında yer alır. Kadınların ve erkeklerin ortalama metabolizma hızı farklı olduğu için günlük ihtiyaç duydukları besin miktarı da değişir.

Bunun yanı sıra boy, kilo ve yaş gibi faktörler de günlük kalori alımı üzerinde etkilidir. Ayrıca aşırı kilolu ya da çok zayıf olmak da günlük kalori alımını etkiler. Aşırı kilolu olan bireylerin, tükettikleri besinlere dikkat etmesi gerekir. Diğer yandan aşırı zayıf olan bireylerin de normal kilo değerlerine çıkmak için daha fazla beslenmesi gerekir.

Günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarı, dengeli beslenme ile elde edilir. Dengeli beslenme içerisinde protein, karbonhidrat ve yağlar ihtiyaç duyulduğu kadar alınır. Ayrıca beslenme programına kabak çekirdeği, Antep fıstığı, fındık ya da kaju gibi kuruyemiş çeşitlerinin de eklenmesi gerekir.

Kabak Çekirdeği Kalori Miktarı

Kabak çekirdeği kalori açısından düşük bir besindir. Düşük kalorisine rağmen yüksek yağ oranıyla tokluk hissini destekler. Yaklaşık bir avuca denk gelen bir porsiyon kabak çekirdeği 150 kalori civarındadır. Ayrıca bir porsiyon çekirdekte 13 gram yağ bulunur.

Kabak çekirdeğinde bulunan yağlar, kalp sağlığını da korumaya yardımcı olan sağlıklı omega-6 gibi yağlardan oluşur. Bu nedenle düzenli olarak tüketilen çekirdek hem kilo kontrolüne hem de kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kabak Çekirdeği Genel Besin Değeri

Kabak çekirdeği kalori değerinin yanı sıra çekirdeğin genel besin değerleri de oldukça önemlidir. Bir porsiyon çekirdek 5 gram karbonhidrat ve 7 gram protein içerir. Diğer kuruyemişlerle karşılaştırıldığında bu kuruyemişin protein ortanı oldukça yüksektir. Bu nedenle vegan ya da vejetaryen beslenenler günlük protein ihtiyaçlarının bir bölümünü bu besinden karşılayabilir.

Bu çekirdeğin diğer önemli bileşenleri arasında vitaminler ve mineraller gelir. K vitamini ve birçok B vitaminin yanı sıra manganez, magnezyum ve çinko gibi önemli mineralleri de içerir. Vitamin ve mineraller, vücut ve metabolizma fonksiyonlarına yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Besin

Yüksek yağ oranı ve buna karşılık düşük kalori miktarı nedeniyle kabak çekirdeği diyet programlarına dahil edilir. Beslenme uzmanı ve diyetisyenin önerilerine göre tüketilen kabak çekirdeği, kilo verme sürecini desteklemeye yardımcı olur.

Tokluk hissi sağlayan ve sindirimi düzenleyen bu çekirdek, kilo sorunu yaşayan kişilerin iştahını da kontrol altına alır. Ayrıca kilosunu korumak isteyenler de günde bir porsiyon kabak çekirdeği tüketebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir