Kuruyemişler Kavrulmuş Mu Çiğ Mi Tüketilmeli?

nasıl kuruyemiş tüketilmeli

Kuruyemişler hem sağlığa oldukça faydalı atıştırmalıklar, hem de nefis birer alternatifler. Özellikle badem, ceviz, fındık gibi sert kabuklu yemişlerin içerdiği doğal yağlar beyin gelişiminden, zinde kalmaya kadar pek çok konuda etkili. Ancak çoğu zaman satın aldığımız bu kuruyemişlerin kavrulmuş hali ile bize sunulduğunu görmüşüzdür. Bu da kafalarda kuruyemişler kavrulmuş mu tüketilmeli, çiğ mi? Sorusunu oluşturuyor. Ancak genel olarak çiğ badem yerine kavrulmuşunun daha sık tercih edildiği de biliniyor. Aslında mükemmel bir besin deposu olan kuruyemişlerin kavrulmuş ve tuzlanmış olması, yalnızca daha uzun raf ömrü kazanması anlamına geliyor. Ancak tuza karşı zaafı olan kişiler, genellikle kuruyemişlerin kavrulmuş olanlarını tercih ediyor.

 

Beslenme Uzmanlarına Göre Kuruyemişler Çiğ Tüketilmeli

çiğ badem tüketimi

Badem içi gibi hem tatlılarda kullanılan, hem de atıştırmalık olarak tüketilen nefis kuruyemişlerin kavrulmuş haline sıkça rastlanır. Ancak uzmanlara göre badem de dâhil olmak üzere atıştırmalıklar çiğ olarak tüketilmeli. Bilindiği üzere kuruyemişler doğal yağlar açısından son derece zengin. Bir insan en sağlıklı yağ ihtiyacını kuruyemişlerden sağlıyor. Ancak yemişlerin kavrulması demek bu doğal yağların trans yağa dönüşme ihtimalinin olduğu demek. Dolayısıyla doğal bir besin olarak kuruyemiş tüketilmek isteniyor ise kesinlikle çiğ olarak alınmalıdır. Bu nedenle ek sık tüketilen kuruyemiş olan badem, kavrulmamış badem olarak alınmalıdır.

ceviz tüketimi

Ceviz İçin de Aynı Durum Geçerli

Fındık ve cevizde bulunan ince zar tabaka kavrulduğu takdirde kayboluyor. Üstelik bu tabaka doğal bir lif deposu. Yemişin lif özelliğinin kaybetmesi onu faydalı bir besin olma özelliğinden de mahrum bırakıyor. Genellikle ceviz içi almak istediğinizde market raflarında işlenmiş ve ambalajlanmış ürünler ile karşılaşmanız muhtemel. Bademdeki raf ömrü kriteri ceviz ve fındıkta da geçerli. Dolayısıyla bu ürünlerin kilo ile işlenmemiş halde alınması gerekiyor. Çünkü fındık ve ceviz kavrulduğunda hem doğal lif özelliğini kaybediyor, hem de tuzlandığı için tansiyon riskini artırıyor.

 

Protein ve Vitaminler Kayboluyor

Fındık, badem ya da iç ceviz gibi kuruyemişler içerdikleri yağlar ve vitaminler sayesinde sağlığa son derece faydalı. Ancak kavrulma aşamasında bu besinler yüksek ısıya maruz bırakılıyor. Bu da kuruyemişlerde bulunan yağ, vitamin, mineral ve proteinleri yok ediyor. Dolayısıyla kavrulmuş kuruyemişlerin doğal besin değerleri tamamen yok edilmiş oluyor. Üstelik kavrulma aşamasında kullanılan tuz da yine sağlığa zarar veriyor. Kavrulmuş kuruyemişler insanda daha fazla tüketme arzusu uyandırıyor. Dolayısıyla çok daha fazla tuz ve trans yağ tüketilmiş oluyor.

 

Uygun Koşullarda Saklanmalıdır

Kabuklu ceviz dış etkenlere karşı uzun yıllar dayanabilen bir besin. Ancak kabuğunun uç noktalarında bazı açıklıkların oluşması aslında zararlı bakterilerin cevize daha rahat ulaşmasını sağlıyor. Aynı durum diğer kuruyemişler için de geçerli. Yani kuruyemiş eğe uygun koşullarda saklanmaz ise sağlığa zarar veren bakteriler ile karşılaşmanız muhtemel. Kuruyemişin kavrulması aslında bir noktada bu bakterileri yok ediyor. Ancak kuruyemiş kavrulmamış hali ile uygun koşullarda saklanır ise herhangi bir risk doğmayacaktır. Kuru ve serin yerler kuruyemişlerin en iyi saklanabileceği noktalardır.

 

Kavrulmuş Kuruyemiş Daha Fazla Kalori

Kuruyemiş kavrulma aşaması iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlardan bir tanesi yağsız kavurma tekniği iken, diğeri de yağ ile kavurma tekniğidir. Kuruyemişin yağ ile kavrulması, yemişten alınan kalori miktarını artırır. Her ne kadar karbonhidrat bakımından eşit olsalar da, kavrulmuş yemişten alınan kalori çiğ yemişe göre çok daha fazladır. Bu nedenle özellikle çocuklar için kesinlikle çiğ kuruyemişler tercih edilmelidir. Bu durum yemişin içinde bulunan doğal yağın, kavrulurken trans yağa dönüşmesi açısından da son derece önemlidir.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir