Sporcular İçin Kuruyemiş Tavsiyeleri

Kuruyemiş ve Fitness Diyet Sağlık

Kuruyemiş insan sağlığı için gerekli ve önemli besinler arasında yer almaktadır. Vücutta dengeyi sağlaması ve düzene sokması her gün bir avuç kuruyemiş tüketmemizin gerekliliklerinin başında gelir. Vücuttaki eksik vitamin ve mineralleri tamamlayıcı etkisinin yanında kolesterolü düşürüp şeker oranını düzenler. Protein açısından oldukça zengin oldukları için spor yapan kişilerin kullandığı protein tozlarına takviye olarak tüketimi gerçekleştirilebilmektedir. Protein zenginliği vejetaryenler için de büyük önem taşımaktadır. Etten alamadıkları besin değerlerini kuruyemişler ile kapatabilmektedirler. Besin değerleri açısından bu denli yoğun olan kuruyemişler diyet listelerinde de yer almışlardır. Tok tutması sayesinde ara öğünlerde ve ani açlık durumlarında destekleyici besinlerdendir.

Kuruyemişler yağlı oldukları için spor yapan ve kilo vermek isteyen kişiler tarafından tüketilmemesi gerekildiğine inanılıyordu. Fakat kuruyemişlerde doymuş yağ bulunur ve insan vücudunun bu yağa ihtiyacı vardır. Kalbi güçlendirerek daha sağlıklı olunmasına yardımcı olur. Tabi her besin gibi fazla tüketilmemesi gerekir. Çünkü vücuda gereğinden çok besin alırsanız sistem onu yağa dönüştürmeye başlar.

Sağlıklı yağlara sahip kuruyemişler vücudu beslemenin ve daha sağlıklı bireyler olmanızı sağlamanın dışında yeteri kadar tüketildiği zaman yağların yanmasına da yardımcı olur. Yağ yakıcı özelliğe sahip yüksek oranda protein ve lif içeren besinler yağ yakma konusunda oldukça etkili olmaktadır. Protein açısından zengin, fitness ve diyet yapanların mutlaka tüketmesi gereken kuruyemişler vardır. Fitness ve diyet yaparken tüketilmesi gereken kuruyemişler nelerdir?

çiğ doğal taze kaju

Çiğ Kaju

Kaju oldukça yağlı kuruyemişler arasında yer almaktadır. Bundan dolayı diyet ve spor yapanların çoğu kaju tüketmekten uzak dururlar. Fakat sahip olduğu besin değerleri yağlı yapısının önüne geçmektedir. Yüksek seviyede çinko, lif ve minerallere sahip olması günlük besin ihtiyaçlarını karşılamakta oldukça etkilidir. 60 gram kaju günlük fosfor ihtiyacının yarısını karşılar. Fosfor dışında B6, demir, mangan, tiyamin ve magnezyum açısından da oldukça zengindir.

çiğ badem

Çiğ Badem İçi

Çiğ badem, kolesterolün düşmesini sağlar ve kalp hastalıkları riskini en aza indirir. Tok tuttuğu için diyet yapanların da ara öğün olarak bir avuç badem tüketmesi gerekmektedir. Kuruyemişler arasında en çok proteine sahip olan badem sporcular için de tercih etmeleri gereken takviye besinler arasında yer almaktadır. Protein açısından zengin olan badem; E vitamini, magnezyum, çinko, kalsiyum, fosfor ve riboflavin ile sağlıklı olmanızı sağlar.

Antep Fıstığı

Antep fıstığı içerisinde yüksek oranda lif ve protein bulundurur. Sahip olduğu lif miktarı sayesinde diyet yapanların her zaman dostu olmaya devam etmiştir. Verdiği tokluk hissi sayesinde yenmemesi gereken zararlı ve yüksek kalorili yiyeceklere yönelmeyi engeller. Diğer kuruyemişlere göre kalori miktarının oldukça düşük olması her zaman rahatlıkla yenilebilir olmasını sağlamaktadır. Antep fıstığındaki protein miktarı da sporcular için tüketmeleri gereken besinler arasında yer almasını sağlar. Tiyamin, magnezyum, çinko, fosfor, mangan ve demir mineralleri ile zengin olan Antep fıstığı çok miktarda B6 vitaminine sahiptir. Her gün bir avuç tüketildiği durumlarda vücudun günlük B6 vitamini ihtiyacının %18’ini karşılar.

çiğ kabuklu yer fıstığı

Kabuklu Yer Fıstığı

Kabuklu yer fıstığı yüksek miktarda antioksidan, lif ve protein içermektedir. Bu da diyet ve spor yapanlar için her gün tüketmeleri gereken kuruyemişler arasında yer almasını sağlar. Doğal nitrik oksit üretimini sağlaması da fizyolojik ve hücresel süreçlerin düzenlenmesinde etkilidir.

Soslu yer fıstığı türleri oldukça çok olsa da eğer diyet ve spor dönemindeyseniz sade yer fıstığını tercih etmeniz gerekmektedir. Yoksa diyetinizi ve sporunuzu bozacak besinleri de tüketmiş olursunuz. Enerji açısından oldukça zengin olan yer fıstığını ezme olarak tüketmek istiyorsanız şekersiz ve doğal ürünleri tercih ederek vücudunuza gerekli besinleri alabilirsiniz.

kabuklu-ceviz

Ceviz

Ceviz senelerdir beynimiz için yararı bilinen ve her zaman her yerde dile getirilen bir kuruyemiştir. Her geçen gün de yeni faydalar ile birlikte karşımıza çıkar. Onu bu denli sağlıklı ve her gün bir avuç tüketmemizi gerekli kılan özelliği sahip olduğu omega 3, alfa-linolenik ve linoleik asitlerinden kaynaklıdır. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta oluşan iltihapların azalmasını sağlar ve diyabeti önler. Melatonin maddesi sayesinde düzenli ve sağlıklı uykunun kapılarını açarak gün içerisinde yapılan diyet ve sporun etkilerinin ortaya çıkmasını destekler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir